Vaiko adaptacija

Adaptacija – ne lengvas uždavinys tiek mažyliams, tiek jų tėveliams ir pedagogams. Darželyje mažojo žmogaus gyvenimo sąlygos pasikeičia. Pirmomis dienomis vaikas išgyvena emocijų kupiną laiką.

Tėvams svarbu žinoti, kad adaptacijos laikotarpis kiekvienam vaikui trunka nevienodai. Vieni, kaip teigia psichologai, apsipranta per kelias dienas (lengva adaptacija), kitiems vaikams reikia mėnesio, dviejų (sunki adaptacija) ar net pusės metų (labai sunki adaptacija). Pirmomis adaptacijos dienomis vaikams gali sumažėti apetitas, pablogėti miegas, padidėti jautrumas. Vaikai gali tapti irzlesni. Šiuo atveju labai svarbi tėvų kantrybė, ištvermė, nes minėti negalavimai laikini.

Palikdami vaiką darželyje, būtinai atsisveikinkite, nepabėkite jį palikę. Jokiu būdu nemeluokite, norėdami jį nuraminti, kad, pavyzdžiui, greitai nueisite kažko pasiimti iš mašinos ir grįšite. Taip apgaunate vaiką, ir jis liūdės, nesulaukdamas tėvų, o kitą dieną dar labiau nenorės eiti į darželį. Jei vaikas pradėjo verkti, nesėdėkite ilgai apsikabinę – išsiskirti bus tik sunkiau. Labai svarbu vaikui aiškiai pasakyti, kad mama ar tėtis sugrįš jo pasiimti tam tikru laiku (po pietų, vakarienės, kai bus lauke ir pan.). Atsisveikinimas turėtų būti trumpas ir su teigiamu palinkėjimu – „Geros dienos”, „Skanių pusryčių“, „Įdomių žaidimų“. Tai vaikui suteiks gerų emocijų, jis tikės, kad jo laukia graži diena.

Adaptacija darželyje sėkminga, kai vaikas ima pasitikėti auklėtoja, noriai pasilieka, žaidžia su vaikaisi, dalyvauja ugdomojoje veikloje, miega. Sunkioje situacijoje, ištikus nesėkmei nori būti auklėtojų guodžiamas ir raminamas. Kad adaptacija būtų sėkminga reikia įdėti daug pastangų tiek tėvams, tiek pedagogams.

Per adaptacijos laikotarpį vaikai keičiasi, pajaučia, kad darželyje būti yra įdomu ir linksma. Jie pajaučia visai kitokį gyvenimą nei namuose, nes čia jie žaidžia, bendrauja, mokosi daugelio dalykų, susiranda draugų, lavėja įvairiapusiškai ir pamato kitokią aplinką ir žmones. Po gero pusmečio daugelis vaikų vakare jau neskuba eiti namo. Tėveliai būna nustebę, kad pasikeitė jų vaikų norai. Vaikai pajautė, pamatė, kad darželis nėra kažkokia baisi vieta. Jie čia gyvena savo gyvenimą su džiaugsmais ir ašarėlėmis, su sėkmėm ir nesėkmėm, su išdaigomis ir savo emocijomis, su draugais ir žaidimais…

Kaip elgtis vedant savo atžalą į darželį:

 • Ruošiantis į darželį ir atvykus į jį, neskubinkite vaiko. Skubėdami sukeliate papildomą stresą ir sau, ir vaikui.
 • Kartu su vaiku suruoškite daiktus kuriuos jis nešis į darželį – pižama, vaikui brangus žaislas su kuriuo jis miega ir pan. Kartu ruošiant daiktus, vaikas jau psichologiškai palaipsniui ruošiasi pasilikimui darželyje.
 • Nevėluokite atvykti į darželį, kadangi pavėlavus vaikui bus sudėtingiau įsitraukti į bendrą veiklą.
 • Būtinai atsisveikinkite su vaiku. Sukurkite atsisveikinimo ritualą – bučinys, apkabinimas, palinkėjimas. Nereikėtų atsisveikinti su vaiku keletą kartų.
 • Kai atsisveikinate, iškart išeikite. Nereikėtų stoviniuoti ir stebėti vaiko, kai jau pasakėte atsisveikinimo žodžius.
 • Nereikškite gailesčio, neatsiprašinėkite, kad vaikas turi likti darželyje. Nesakykite – „Man labai gaila, bet turiu tave palikti, turiu eiti į darbą” ar „Atsiprašau, bet tu turi likti čia“. Tokiu atveju, vaikas būvimą darželyje suvoks kaip bausmę, supras, kad čia yra blogai.
 • Nebausti vaiko, jei jis nenori eiti į savo grupę. Nesakyti, kad atimsite jo mėgstamą žaislą, jei neprisijungs prie vaikų. Visada tarkitės gražiuoju. Paskatinkite.
 • Nemeluokite, nepabėkite. Aiškiai pasakyti, kada atvažiuosite vaiko pasiimti – po pietų, po vakarienės.
 • Išsiskyrimą apsunkina, jei tėvai labai jautriai reaguoja į vaiko verkimą, kaprizus. Tėvai turėtų išlikti ramūs. Jei verkiantis vaikas jaus tėvų susijaudinimą, jis tik dar labiau įsiaudrins.
 • Tėvai turėtų padrąsinti ir palaikyti į darželį einantį vaiką bei atsižvelgti į auklėtojų rekomendacijas – ką galima padaryti, kad mažylis ten jaustųsi dar geriau.

  Kaip elgtis atsiimant savo atžalą iš darželio:

 • Pagirkite vaiką;
 • Išpildykite visus pažadus, kuriuos pažadėjote vaikui vedant į darželį;
 • Nuteikite vaiką kitai dienai, paskatinkite, kad pvz. rytoj po darželio vėl eisim pažaisti į stadioną, žiūrėsime filmuką ir pan.
 • Adaptacijos pradžioje, su vaiku apie darželį stekitės kalbėti tik apie pozityvius dalykus, akcentuoti darželio privalumus (draugai, žaislai ir pan.). Taip nukreipsite vaiko emocijas nuo sunkumų ir blogos nuotaikos.
 • Dėl individualių adaptacijos sunkumų kreipkitės į grupės auklėtojas. Bendru sprendimu kartu su auklėtoja priimsite vaikui palankiausius adaptacijos metodus.

Trakų r. Paluknio vaikų lopšelis-drželis