Pirmos dienos darželyje

Pirmas kartas darželyje – įvykis ne mažiau svarbus ir jaudinantis, nei pirmas kartas į pirmą klasę.

Kaip jam pasiruošti?
Psichologų nuomone, jei vaikas iš pradžių verkia ir ilgėsi mamos – tai normalu. Reikia tik turėti kantrybes, nepykti ir padėti jam priprasti prie naujovių.
Pradėkite mažylį ruošti iš anksto. Pasivaikščiojimo metu prieikite prie darželio tvoros, rodykite žaidžiančius mažylius, pasakokite, kuo jie užsiima, kokio laikosi režimo… Kuo daugiau jis sužinos apie busimą naują gyvenimą, tuo lengviau jam praeis adaptacinis laikotarpis.
Puikus būdas – vaidmenų žaidimas. Išsirinkite lėlę arba meškiuką ir diena iš dienos žaiskite vaikų darželį. Tuo pat metu nepamirškite kartoti, kad meškiukui ten patinka.
Prieš ateinant vaikui į įstaigą, supažindinkite mažylį su auklėtoja, parodykite, kokie ten žaislai, kur kas išdėstyta. Paaiškinkite vaikui, kad dabar jis jau didelis, ir darželio lankymas jam toks pat svarbus, kaip mamai ir tėčiui – darbas. Tegul mažylis žino, kad jūs juo didžiuojatės.

Pirmi mėnesiai
– Naujokas jaučiasi pamestas, kai mama nuveda jį į darželį ir dingsta. Jo neguodžia pažadas „Aš ateisiu tavęs pasiimti penktą valandą“: ikimokyklinuko laiko pojūtis dar nėra išlavintas, jam neaišku, kada ateis penkta valanda. Geriau papasakokite jam visą dienotvarkę: „Jūs pasivaikščiosite, tuomet tu pavalgysi, pamiegosi, vėliau jūsų laukia skanūs pavakariai, tu dar šiek tiek pažaisi su vaikais, ir aš jau ateisiu“.
– Tegul mažylis su savimi pasiima savo mėgstamiausią žaislą, kad nesijaustų visiškai vienišas nuo namų.
– Galima pažadėti už gerą elgesį nupirkti ką nors skanaus. Tik būtinai pildykite savo pažadus, kitaip sekantį kartą jumis nepatikės.
– Pasiimdami vaiką, pasidomėkite ne tik tuo, kaip jis valgė ir miegojo, bet ar žaidė su kitais vaikais. Jei jis kol kas neturi draugų, galite pasitelkti mažytę gudrybę. Pavyzdžiui, viena mama, kai jos dukra nenorėdavo eiti į darželį, sakydavo: „Visi vaikai ten tave myli ir labai laukia“. Mergaitė eidavo į darželį, kaip į šventę, o įeidama į grupę garsiai pareikšdavo: „Vaikai! Aš atėjau!“
– Vakare būtinai pasiklausinėkite mažylio, kas įdomaus nutiko per dieną, pasistenkite įsijausti į visas problemas. Tegul jūsų vaikas išsipasakoja apie savo baimes ir abejones: vaikas turi jausti, kad jūs juo rūpinatės, net kai nesate šalia.
– Dauguma vaikų, pradėję lankyti darželį, įklimpsta į nuolatinių peršalimų virtinę. Ir pagrindinė priežastis visai ne tai, kad kiti mažyliai „atsineša“ įvairius virusus ir mikrobus. Bėgimas į ligą – žinomas psichologinės gynybos metodas. Kartais tėvams atrodo, kad vaikas tyčia suserga. Bet tai ne simuliacija: temperatūra pakyla dėl pasąmoninio troškimo susirgti, kad galima būtų likti namuose. Išeitis – grūdinti vaiką ir stengtis atkurti jo dvasinę pusiausvyrą, padėti pamatyti malonią darželio pusę.
– Pirmi metai – visada patys sunkiausi. Turėkite kantrybės. Vieniems vaikams pakanka savaitę-kitą palankyti darželį iki vidurdienio, tuomet jie ramiai lieka ten iki vakaro. Kitiems trumpesnių apsilankymų darželyje gali prireikti ir mėnesį, ir du, ir tris… Dauguma pripranta prie „darželinio“ gyvenimo kažkur per pusmetį. Jei yra galimybė, ir toliau vedžiokite vaiką į darželį pusdieniui: taip jis mažiau pavargs ir rečiau sirgs.
– Jei vis dėlto mažylis niekaip negali prisitaikyti prie darželio, kaip alternatyvą galima išsirinkti vieną iš lavinamųjų centrų, kur vaikus moko muzikos, šokių, dailės, fizinio lavinimo… Bet kuri grupė, kurią sudaro vaikai ir auklėtojas, duos jam neįkainojamą bendravimo patirtį.

Parengė: Paluknio vaikų lopšelio-darželio direktorė Irena Kravčun