Pirmos dienos darželyje, adaptacija

Pirmas kartas darželyje – įvykis ne mažiau svarbus ir jaudinantis, nei pirmas kartas į pirmą klasę.

Kaip jam pasiruošti?
Psichologų nuomone, jei vaikas iš pradžių verkia ir ilgėsi mamos – tai normalu. Reikia tik turėti kantrybes, nepykti ir padėti jam priprasti prie naujovių.
Pradėkite mažylį ruošti iš anksto. Pasivaikščiojimo metu prieikite prie darželio tvoros, rodykite žaidžiančius mažylius, pasakokite, kuo jie užsiima, kokio laikosi režimo… Kuo daugiau jis sužinos apie busimą naują gyvenimą, tuo lengviau jam praeis adaptacinis laikotarpis.
Puikus būdas – vaidmenų žaidimas. Išsirinkite lėlę arba meškiuką ir diena iš dienos žaiskite vaikų darželį. Tuo pat metu nepamirškite kartoti, kad meškiukui ten patinka.
Prieš ateinant vaikui į įstaigą, supažindinkite mažylį su auklėtoja, parodykite, kokie ten žaislai, kur kas išdėstyta. Paaiškinkite vaikui, kad dabar jis jau didelis, ir darželio lankymas jam toks pat svarbus, kaip mamai ir tėčiui – darbas. Tegul mažylis žino, kad jūs juo didžiuojatės.

Pirmi mėnesiai
– Naujokas jaučiasi pamestas, kai mama nuveda jį į darželį ir dingsta. Jo neguodžia pažadas „Aš ateisiu tavęs pasiimti penktą valandą“: ikimokyklinuko laiko pojūtis dar nėra išlavintas, jam neaišku, kada ateis penkta valanda. Geriau papasakokite jam visą dienotvarkę: „Jūs pasivaikščiosite, tuomet tu pavalgysi, pamiegosi, vėliau jūsų laukia skanūs pavakariai, tu dar šiek tiek pažaisi su vaikais, ir aš jau ateisiu“.
– Tegul mažylis su savimi pasiima savo mėgstamiausią žaislą, kad nesijaustų visiškai vienišas nuo namų.
– Galima pažadėti už gerą elgesį nupirkti ką nors skanaus. Tik būtinai pildykite savo pažadus, kitaip sekantį kartą jumis nepatikės.
– Pasiimdami vaiką, pasidomėkite ne tik tuo, kaip jis valgė ir miegojo, bet ar žaidė su kitais vaikais. Jei jis kol kas neturi draugų, galite pasitelkti mažytę gudrybę. Pavyzdžiui, viena mama, kai jos dukra nenorėdavo eiti į darželį, sakydavo: „Visi vaikai ten tave myli ir labai laukia“. Mergaitė eidavo į darželį, kaip į šventę, o įeidama į grupę garsiai pareikšdavo: „Vaikai! Aš atėjau!“
– Vakare būtinai pasiklausinėkite mažylio, kas įdomaus nutiko per dieną, pasistenkite įsijausti į visas problemas. Tegul jūsų vaikas išsipasakoja apie savo baimes ir abejones: vaikas turi jausti, kad jūs juo rūpinatės, net kai nesate šalia.
– Dauguma vaikų, pradėję lankyti darželį, įklimpsta į nuolatinių peršalimų virtinę. Ir pagrindinė priežastis visai ne tai, kad kiti mažyliai „atsineša“ įvairius virusus ir mikrobus. Bėgimas į ligą – žinomas psichologinės gynybos metodas. Kartais tėvams atrodo, kad vaikas tyčia suserga. Bet tai ne simuliacija: temperatūra pakyla dėl pasąmoninio troškimo susirgti, kad galima būtų likti namuose. Išeitis – grūdinti vaiką ir stengtis atkurti jo dvasinę pusiausvyrą, padėti pamatyti malonią darželio pusę.
– Pirmi metai – visada patys sunkiausi. Turėkite kantrybės. Vieniems vaikams pakanka savaitę-kitą palankyti darželį iki vidurdienio, tuomet jie ramiai lieka ten iki vakaro. Kitiems trumpesnių apsilankymų darželyje gali prireikti ir mėnesį, ir du, ir tris… Dauguma pripranta prie „darželinio“ gyvenimo kažkur per pusmetį. Jei yra galimybė, ir toliau vedžiokite vaiką į darželį pusdieniui: taip jis mažiau pavargs ir rečiau sirgs.
– Jei vis dėlto mažylis niekaip negali prisitaikyti prie darželio, kaip alternatyvą galima išsirinkti vieną iš lavinamųjų centrų, kur vaikus moko muzikos, šokių, dailės, fizinio lavinimo… Bet kuri grupė, kurią sudaro vaikai ir auklėtojas, duos jam neįkainojamą bendravimo patirtį.

Adaptacija – ne lengvas uždavinys tiek mažyliams, tiek jų tėveliams ir pedagogams. Darželyje mažojo žmogaus gyvenimo sąlygos pasikeičia. Pirmomis dienomis vaikas išgyvena emocijų kupiną laiką.

Tėvams svarbu žinoti, kad adaptacijos laikotarpis kiekvienam vaikui trunka nevienodai. Vieni, kaip teigia psichologai, apsipranta per kelias dienas (lengva adaptacija), kitiems vaikams reikia mėnesio, dviejų (sunki adaptacija) ar net pusės metų (labai sunki adaptacija). Pirmomis adaptacijos dienomis vaikams gali sumažėti apetitas, pablogėti miegas, padidėti jautrumas. Vaikai gali tapti irzlesni. Šiuo atveju labai svarbi tėvų kantrybė, ištvermė, nes minėti negalavimai laikini.

Palikdami vaiką darželyje, būtinai atsisveikinkite, nepabėkite jį palikę. Jokiu būdu nemeluokite, norėdami jį nuraminti, kad, pavyzdžiui, greitai nueisite kažko pasiimti iš mašinos ir grįšite. Taip apgaunate vaiką, ir jis liūdės, nesulaukdamas tėvų, o kitą dieną dar labiau nenorės eiti į darželį. Jei vaikas pradėjo verkti, nesėdėkite ilgai apsikabinę – išsiskirti bus tik sunkiau. Labai svarbu vaikui aiškiai pasakyti, kad mama ar tėtis sugrįš jo pasiimti tam tikru laiku (po pietų, vakarienės, kai bus lauke ir pan.). Atsisveikinimas turėtų būti trumpas ir su teigiamu palinkėjimu – „Geros dienos”, „Skanių pusryčių“, „Įdomių žaidimų“. Tai vaikui suteiks gerų emocijų, jis tikės, kad jo laukia graži diena.

Adaptacija darželyje sėkminga, kai vaikas ima pasitikėti auklėtoja, noriai pasilieka, žaidžia su vaikaisi, dalyvauja ugdomojoje veikloje, miega. Sunkioje situacijoje, ištikus nesėkmei nori būti auklėtojų guodžiamas ir raminamas. Kad adaptacija būtų sėkminga reikia įdėti daug pastangų tiek tėvams, tiek pedagogams.

Per adaptacijos laikotarpį vaikai keičiasi, pajaučia, kad darželyje būti yra įdomu ir linksma. Jie pajaučia visai kitokį gyvenimą nei namuose, nes čia jie žaidžia, bendrauja, mokosi daugelio dalykų, susiranda draugų, lavėja įvairiapusiškai ir pamato kitokią aplinką ir žmones. Po gero pusmečio daugelis vaikų vakare jau neskuba eiti namo. Tėveliai būna nustebę, kad pasikeitė jų vaikų norai. Vaikai pajautė, pamatė, kad darželis nėra kažkokia baisi vieta. Jie čia gyvena savo gyvenimą su džiaugsmais ir ašarėlėmis, su sėkmėm ir nesėkmėm, su išdaigomis ir savo emocijomis, su draugais ir žaidimais…

Kaip elgtis vedant savo atžalą į darželį:

 • Ruošiantis į darželį ir atvykus į jį, neskubinkite vaiko. Skubėdami sukeliate papildomą stresą ir sau, ir vaikui.
 • Kartu su vaiku suruoškite daiktus kuriuos jis nešis į darželį – pižama, vaikui brangus žaislas su kuriuo jis miega ir pan. Kartu ruošiant daiktus, vaikas jau psichologiškai palaipsniui ruošiasi pasilikimui darželyje.
 • Nevėluokite atvykti į darželį, kadangi pavėlavus vaikui bus sudėtingiau įsitraukti į bendrą veiklą.
 • Būtinai atsisveikinkite su vaiku. Sukurkite atsisveikinimo ritualą – bučinys, apkabinimas, palinkėjimas. Nereikėtų atsisveikinti su vaiku keletą kartų.
 • Kai atsisveikinate, iškart išeikite. Nereikėtų stoviniuoti ir stebėti vaiko, kai jau pasakėte atsisveikinimo žodžius.
 • Nereikškite gailesčio, neatsiprašinėkite, kad vaikas turi likti darželyje. Nesakykite – „Man labai gaila, bet turiu tave palikti, turiu eiti į darbą” ar „Atsiprašau, bet tu turi likti čia“. Tokiu atveju, vaikas būvimą darželyje suvoks kaip bausmę, supras, kad čia yra blogai.
 • Nebausti vaiko, jei jis nenori eiti į savo grupę. Nesakyti, kad atimsite jo mėgstamą žaislą, jei neprisijungs prie vaikų. Visada tarkitės gražiuoju. Paskatinkite.
 • Nemeluokite, nepabėkite. Aiškiai pasakyti, kada atvažiuosite vaiko pasiimti – po pietų, po vakarienės.
 • Išsiskyrimą apsunkina, jei tėvai labai jautriai reaguoja į vaiko verkimą, kaprizus. Tėvai turėtų išlikti ramūs. Jei verkiantis vaikas jaus tėvų susijaudinimą, jis tik dar labiau įsiaudrins.
 • Tėvai turėtų padrąsinti ir palaikyti į darželį einantį vaiką bei atsižvelgti į auklėtojų rekomendacijas – ką galima padaryti, kad mažylis ten jaustųsi dar geriau.

  Kaip elgtis atsiimant savo atžalą iš darželio:

 • Pagirkite vaiką;
 • Išpildykite visus pažadus, kuriuos pažadėjote vaikui vedant į darželį;
 • Nuteikite vaiką kitai dienai, paskatinkite, kad pvz. rytoj po darželio vėl eisim pažaisti į stadioną, žiūrėsime filmuką ir pan.
 • Adaptacijos pradžioje, su vaiku apie darželį stekitės kalbėti tik apie pozityvius dalykus, akcentuoti darželio privalumus (draugai, žaislai ir pan.). Taip nukreipsite vaiko emocijas nuo sunkumų ir blogos nuotaikos.
 • Dėl individualių adaptacijos sunkumų kreipkitės į grupės auklėtojas. Bendru sprendimu kartu su auklėtoja priimsite vaikui palankiausius adaptacijos metodus.

Trakų r. Paluknio vaikų lopšelis-darželis